Bulion warzywny to podstawowy składnik wielu dań i niemal wszystkich zup. Jest to odmiana wegetariańska drugiego najpopularniejszego wywaru – bulionu mięsnego. Jest świetny w smaku, można go zamrozić i wykorzystać do przyszłych potraw. Idealnie przygotowany bulion warzywny ma intensywny smak, kolor i pięknie pachnie. Wiele osób zastępuje buliony różnymi kostkami rosołowymi lub gotowymi bulionami w kartonach. Te jednak często zawierają ogromną ilość wzmacniaczy smaków, aromatów, zagęszczaczy i innych sztucznych dodatków. Wywar można zrobić samemu w bardzo łatwy sposób, do czego Was zachęcam!
Bulion warzywny - składniki
Włoszczyzna lub:
Bulion warzywny - przepis krok po kroku
- Warzywa dokładnie myjemy pod bieżącą wodą.
- Marchewkę, korzeń pietruszki i seler obierz za pomocą noża lub obieraczki do warzyw.
- Warzywa możesz pokroić na mniejsze kawałki. Dzięki temu szybciej ugotujesz wywar, ale będzie trudniej wyłowić warzywa z bulionu (by je wykorzystać do innego przepisu).
- Nie obieraj cebuli. Przekrój ją na pół i chwilę opiekaj obie części nad ogniem palnika lub podsmaż na suchej patelni.
- Do dużego garnka dodaj wszystkie składniki i zalej go wodą blisko brzegu. W trakcie gotowania część wody odparuje. Dodaj sól i pieprz.
- Ustaw duży ogień by zagotować wodę.
- Po zagotowaniu wody, zmniejsz ogień na minimum i gotuj przez około 45 minut. Zależy to przede wszystkim od ilości i grubości użytych warzyw.
- Nie mieszaj bulionu! Zrobi się mętny.
- Gdy warzywa zrobią się miękkie a wywar nieco zredukuje, możesz odcedzić bulion od warzyw.
Smaczna porada:
- Warto zastanowić się, do czego chcemy wykorzystać później użyte warzywa. Możemy pokroić je drobniej by zrobić sałatkę.
- Warzywa wrzucamy zawsze do zimnej wody. Dzięki temu oddadzą więcej smaku do wywaru.
- Bulion możesz zamrozić w torebkach do żywności. Następnie używać go jak kostki rosołowej np. do risotto, albo do innych zup.
Dołącz do grupy Smacznyblog.pl na Facebook. Dyskutuj, dziel się pomysłami, odkrywaj kulinarny świat wspólnie z nami.