fbpx

Manhattan: Whiskey, Wermut i Nowojorska Klasa – Pełna Historia Legendarnej Ikony Koktajlowej

Koniecznie spróbuj

Jakub
Jakub
Interesuję się poszczególnymi składnikami oraz sposobem ich łączenia. Lubię próbować nowych rzeczy i przepisów nieustannie je doskonaląc. W kuchni działamy wspólnie z żoną - Gosią. Życzymy smacznego!
- Reklama -

Manhattan, jeden z najbardziej kultowych koktajli na świecie, jest synonimem elegancji i klasy, kojarzonym przede wszystkim z nowojorskimi barami i ekskluzywnymi salonami. Jego historia, tak jak historia wielu klasycznych koktajli, jest pełna legend i anegdot, często trudnych do zweryfikowania, ale niezmiennie fascynujących.

Początki Manhattanu sięgają, jak sama nazwa wskazuje, Nowego Jorku, a dokładniej Manhattanu – jednego z pięciu okręgów tego gigantycznego miasta. Według jednej z legend, koktajl został po raz pierwszy wymieszany w Manhattan Club w Nowym Jorku w latach 70. XIX wieku na przyjęciu urządzonym przez matkę Winstona Churchilla, Lady Randolph Churchill. Jednak ta historia jest szeroko podważana, ponieważ Lady Churchill w tamtym czasie znajdowała się w Europie, będąc w ciąży z przyszłym premierem Wielkiej Brytanii.

Inna teoria mówi, że Manhattan został wymyślony przez barmana o imieniu Black, pracującego w barze na Broadway, niedaleko Houston Street, w latach 1860-1870. Co ciekawe, w tamtych czasach koktajle były często nazywane imionami dzielnic, w których były popularne, co dodatkowo potwierdza nowojorskie korzenie tego drinka.

- Reklama-

Bez względu na prawdziwe pochodzenie, Manhattan szybko zyskał na popularności, stając się symbolem wyrafinowania i dobrego smaku. Był to jeden z pierwszych koktajli, w których użyto wermutu, europejskiego wina ziołowego, co było innowacją w tamtym czasie. Wermut, zwykle włoski lub francuski, wprowadzał do koktajlu nuty ziołowe i lekko goryczkowe, stanowiąc idealne uzupełnienie słodkiego, intensywnego smaku whiskey. Whiskey, z kolei, była i jest kluczowym składnikiem Manhattanu, nadającym mu charakterystyczną głębię i bogactwo smaku. Tradycyjnie używa się bourbona lub rye whiskey, choć w historii drinka używano różnych rodzajów tej szlachetnej destylacji.

Manhattan stał się ikoną nie tylko dzięki swojemu smakowi, ale również ze względu na swój wpływ na kulturę koktajlową. W okresie prohibicji w Stanach Zjednoczonych, kiedy produkcja, sprzedaż i konsumpcja alkoholu były nielegalne, Manhattan był często serwowany w „speakeasies” – tajnych barach, gdzie dostęp do alkoholu był możliwy pomimo zakazów. Koktajl ten, ze względu na swoją prostotę składników, był łatwy do przygotowania nawet w warunkach ograniczonego dostępu do wysokiej jakości alkoholu.

Po zakończeniu prohibicji w 1933 roku, Manhattan ponownie zyskał na popularności, stając się symbolem powrotu do normalności i swobody. W latach 50. i 60. XX wieku, w czasach tzw. „złotej ery koktajli”, Manhattan był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych drinków. Był on często wybierany przez celebrytów, pisarzy, artystów i polityków, co jeszcze bardziej umacniało jego status symbolu elegancji i wyrafinowania.

Manhattan, jako jeden z najstarszych i najbardziej klasycznych koktajli, miał ogromny wpływ na rozwój kultury koktajlowej. Inspirował barmanów na całym świecie do eksperymentowania z nowymi smakami i składnikami, poszerzając granice tradycyjnej sztuki miksologii. Jego prostota i elegancja sprawiły, że stał się inspiracją dla wielu innych drinków, które również zyskały status klasycznych koktajli.

Manhattan jest również często obecny w popkulturze, pojawiając się w wielu filmach, serialach i książkach, często jako symbol wyrafinowania i wysokiego statusu społecznego jego konsumentów. Jego obecność w kulturze masowej, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie, przyczyniła się do utrwalenia jego legendarnego statusu.

Koktajl ten nie tylko przetrwał próbę czasu, ale również stale ewoluował, dostosowując się do zmieniających się gustów i preferencji konsumentów. Współczesne wariacje Manhattanu często zawierają dodatkowe składniki, takie jak inne rodzaje bittersów (gorzkich nalewek), inne rodzaje wermutu, a nawet nowoczesne dodatki, jak np. likiery owocowe, które dodają koktajlowi nowego wymiaru smakowego.

Warto również zwrócić uwagę na rolę, jaką w procesie tworzenia Manhattanu odgrywa wybór odpowiedniej whiskey i wermutu. Różne marki i rodzaje tych alkoholi mogą znacząco wpłynąć na ostateczny smak i charakter koktajlu. Dobór odpowiedniego typu whiskey (bourbon lub rye) oraz wermutu (suchego lub słodkiego) pozwala na eksperymentowanie z różnymi profilami smakowymi, co czyni Manhattan drinkiem wyjątkowo elastycznym i otwartym na modyfikacje.

Manhattan - składniki

Lista zakupów:

Manhattan - przepis krok po kroku

  1. Wypełnij mieszalnik koktajlowy lodem.
  2. Dodaj do mieszalnika whiskey, słodki wermut i kilka kropli angostury.
  3. Mieszaj składniki przez około 30 sekund.
  4. Przecedź koktajl do schłodzonej szklanki do martini lub szklanki typu coupe.
  5. Udekoruj koktajl skórką pomarańczy lub wiśnią.

Przydatne urządzenia:

Mieszalnik koktajlowy, Łyżka barmańska, Strainer (sitko do koktajli), Nóż i deska do krojenia, Szklanki do martini lub coupe

0/5 (0 Reviews)
Rozwiń z nami grupę na Facebook

Dołącz do grupy Smacznyblog.pl na Facebook. Dyskutuj, dziel się pomysłami, odkrywaj kulinarny świat wspólnie z nami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Najnowsze:

- Reklama -

Najpopularniejsze składniki

Przetestuj również inne przepisy

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.