Ogórki małosolne oraz ich smak niewątpliwie kojarzą nam się z wiosną. Niezwykle proste w wykonaniu goszczą na parapetach w wielu domach już jak tylko pojawią się pierwsze ogórki gruntowe. Wystarczy włożyć je do słoika, zalać wodą oraz dodać przypraw, żeby po kilku dniach cieszyć się smaczną przekąską lub dodatkiem do obiadu. Oto przepis na ogórki małosolne w słoikach. 

Idealnie sprawdzą się do różnych mięs, a pokrojone w plasterki rewelacyjnie smakują na kanapce. Sposobów ich wykorzystania jest naprawdę wiele. My polecamy również dodanie ogórków małosolnych do sałatki z pomidorem i śmietaną.

Najszybciej kwaszą się wczesne ogórki z początku sezonu, których skórka jest jeszcze delikatna. Wtedy gotowy produkt otrzymamy już po dobie. Warto również zadbać o to, żeby ogórków w zalewie nie stawiać na słońcu, na które wrażliwa jest zawarta w nich witamina C.

Przepis na ogórki małosolne w słoiku jest banalnie prosty i o wykonanie go może pokusić się naprawdę każdy. W dodatku nie zajmie nam to wiele czasu, a smakiem możemy cieszyć się bardzo długo. Mimo tego musimy wykazać się odrobiną cierpliwości jak już zdecydujemy się je nastawić. Zanim nabiorą odpowiedniego smaku oraz będą chrupiące i wyraziste muszą poleżeć w zalewie kilka dni.

Ogórki to jedne z najczęściej wykorzystywanych w robieniu przetworów warzyw. Mają niewiele kalorii, cieszą się za to znaczną grupą zawartych w nich witamin, którymi możemy cieszyć się nawet po ukwaszeniu.

Wskazówki krok po kroku

0/0 kroków zaliczonych
  1. Ogórki dokładnie myjemy.
  2. Umyte ogórki wkładamy do dużego słoika lub do glinianego naczynia.
  3. Do słoika dodajemy koper i czosnek.
  4. Zimną wodę mieszamy z solą aż do rozpuszczenia. Zalewamy nią ogórki w taki sposób, by nie wystawały ponad wodę. Możemy położyć na nich mały talerzyk by nie wypływały na powierzchnię.
  5. Ogórki są już gotowe na 3 dzień.