Pikantne skrzydełka z kurczaka z grilla to danie, którym zajadać się będą wszyscy goście na imprezie. Możecie przygotować ich dwie wersje – łagodną oraz pikantną. Jak je przygotować?

Mięso z kurczaka idealnie nadaje się do pieczenia. Jest chude i delikatne w smaku, a za sprawą mieszanki użytych przez nas przypraw otrzyma unikalny smak i aromat, o którym nie śniło się wielu kulinarnym wyjadaczom.

Kurczaka możemy podać na wiele sposobów. Idealnie sprawdzi się jako główne danie oraz przekąska, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jednym z takich przykładów będą pieczone skrzydełka z kurczaka na ostro i łagodnie. Świetnie będą się komponować z różnymi sosami, które będą podkreślały ich smak.

Musimy pamiętać, że idealne skrzydełka z kurczaka będą miały spieczoną, chrupiącą skórkę, ale przy tym cały czas będą soczyste w środku. Musimy więc odpowiednio dostosować temperaturę w piekarniku i czas pieczenia.

Pieczone skrzydełka z kurczaka podane zarówno na ostro, jak i łagodnie, świetnie sprawdzą się na rodzinnym obiedzie oraz podczas wieczoru ze znajomymi. Podanie naszego przysmaku w dwóch wariantach smakowych sprawi, że każdy będzie miał dowolność w wyborze. Na pewno wszyscy jednak będą chcieli spróbować oby wersji.

Kurze pieczone skrzydełka kuszą swoim smakiem i aromatem, ale przede wszystkim wyglądem, o którym świadczy nie tylko spieczony wierzch, ale i jego kolor. Delikatne jasne mięsko, zamknięte w spieczone na złoto skórce sprawi, że nikt nie będzie w stanie oprzeć się naszym skrzydełkom.

Wskazówki krok po kroku

0/0 kroków zaliczonych
  1. Skrzydełka z kurczaka dokładnie myjemy i sprawdzamy, czy nie mają piórek. Jeżeli tak, usuwamy je.
  2. Kurczaka wkładamy do jednej wielkiej miski.
  3. Całość posypujemy ostrą przyprawą do kurczaka.
  4. Dodajemy 4 łyżki oleju, pokrojone na pół ząbki czosnku, podzieloną na cztery cebulę oraz liść laurowy.
  5. Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy. Czas spoczynku to minimalnie 30 minut, ale zalecamy włożenie mięsa na całą dobę do lodówki. Dzięki temu przyprawy idealnie wchłoną się do mięsa.