Pieczone ziemniaki z grilla to absolutnie niezbędna potrawa na każdym domowym grillu. Są bardzo łatwe w przygotowaniu, szybko je się robi i smakują wprost wyśmienicie. Jak je zrobić?

Wiosenna aura idealnie sprzyja towarzyskim spotkaniom na świeżym powietrzu. Szczególnie,  kiedy dochodzą do tego smaczne przekąski lub aromatyczne dania z grilla. Ten sposób przygotowywania dań na ciepło daje nam duże pole do popisu. Niemal każdy ma danie, którym chciałby wykazać się podczas grillowego spotkania. Jedni preferują mięso czerwone, inni białe. Znajdzie się również wiele osób stawiających na grillowane warzywa. Możliwości, marynat, sosów i sałatek jest wiele.

Jednym z takich szybkich i smacznych dodatków z grilla, które idealnie będą pasować do przygotowanych przez nas mięs są pieczone ziemniaki z grilla. Z dodatkiem masła i przypraw urozmaicą nasze danie, dodając mu wyrazu i sytości. Przyrządzane w tej formie są idealnie chrupkie z zewnątrz oraz delikatne i miękkie w środku.

Świetnie sprawdzą się również jako oddzielna przekąska. Możemy urozmaicać ich smak tworząc marynaty w różnych wariacjach. Takie ziemniaczki spokojnie zastąpią nam klasyczne frytki. Możemy podawać je z różnymi sosami, dzięki czemu staną się smacznym oddzielnym daniem.

Urozmaiceniem na stole będzie podanie ich w różnej formie. Możemy nacinać je wzdłuż, wszerz oraz spiralnie. W taki sposób nacinane ziemniaki, zwane często hasselback, świetnie przyozdobią nasz stół i sprawią, że nasi znajomi nie będą mogli się im oprzeć.

Wskazówki krok po kroku

0/0 kroków zaliczonych
  1. Ziemniaki należy umyć. Możecie wykorzystać do tego gąbkę kuchenną bądź szczoteczkę.
  2. Ziemniaki tniemy w połowie ale w taki sposób, by nie przekroić ich do końca.
  3. W przekrojone miejsce wkładamy plasterek masła i posypujemy go odrobioną przyprawy uniwersalnej.
  4. Tak przygotowane ziemniaki zawijamy pojedynczo w folię aluminiową.
  5. Ziemniaki kładziemy bezpośrednio na węgiel w grillu i pieczemy od 40 do 60 minut.
  6. Co jakiś czas przekręcamy ziemniaki.
  7. Ziemniaki są gotowe, gdy po dotknięciu szczypcami grillowymi, poczujemy, że są miękkie.