Ser Camembert z grilla z dżemem porzeczkowym to klasyczne połączenie, które możemy przygotować szybko i dość łatwo. 

Kiedy tylko zaczyna robić się cieplej, wiosenne temperatury budzą do życia naturę, a my coraz częściej mamy ochotę korzystać z przyjemnych, długich wieczorów, każdemu z nas na myśl przychodzi pierwszy w sezonie grill. Całą zimę czekamy na dania, które zyskują swój wyjątkowy smak tylko dzięki właśnie tej formie przygotowania. Klasyczny grill nie obejdzie się bez pikantnie przyprawionej karkówki, wyjątkowych w smaku kiełbasek, kurczaka, czy szaszłyków. Jeżeli jednak pragniemy odświeżenia naszego grillowego menu, możemy pokusić się o zaserwowanie sera camembert z grilla.

Podawane na desce krojone sery są idealną przekąską na zimno, która świetnie sprawdzi się podczas wspólnego wieczoru ze znajomymi. Warto jednak pokusić się o wykonanie ciekawego w smaku, a za razem szybkiego serowego dania na ciepło.

Grillowany ser camembert jest niezwykle kremowy w środku. Na zewnątrz ma lekko chrupiącą skórkę. Przyprawiony ziołami skradnie serca naszym gościom. Zorganizujecie im tym samym prawdziwego grilla we francuskim stylu.

Nie zapomnijcie o dodatkach. Ser camembert z grilla sam w sobie będzie miał wyjątkowy smak, który perfekcyjnie dopełni żurawina lub borówki. Może stanowić też osobne danie. W takim przypadku jako dodatek idealnie wkomponuje się sałatka z kurczakiem i grzankami z grilla.

Wskazówki krok po kroku

0/0 kroków zaliczonych
  1. Ser Camembert otwieramy, ale wyciągamy z folii.
  2. Z folią kładziemy ser na grilla. Takie danie możemy zrobić również w piekarniku.
  3. Grillujemy go aż po dotknięciu będzie miękki.
  4. Przekładamy go na talerz i otwieramy folię. Obok kładziemy 3 łyżki dżemu porzeczkowego.
  5. Jemy łącząc składniki.