Szaszłyki to ulubiona potrawa grillowa wszystkich domowników, również najmłodszych. To także znakomity sposób by do mięsa przemycić nieco kolorowych warzyw. Szaszłyki z warzywami i kurczakiem nie tylko są smaczne, ale świetnie się prezentują. Jak je zrobić?

Pozostając w temacie grillowych przysmaków, które łączą w sobie wiele ciekawych i smacznych składników polecamy szaszłyki na grilla z warzywami i kurczakiem. Jest to jeden z klasycznych przysmaków zazwyczaj pojawiających się podczas spotkań pod chmurką. Jest równie znany i lubiany co grillowa karkówka, czy kiełbaski robione na ruszcie oraz sos tzatziki.

Wykonanie szaszłyków zazwyczaj zajmuje dłuższą chwilę. Mięso powinno być wcześniej zamarynowane, warzywa należy pokroić, niektórzy też moczą wcześniej patyczki w wodzie. Szaszłyki z warzywami i kurczakiem będą jednak idealną potrawą, która łączy w sobie zarówno mięso jak i warzywny dodatek. Zawierają więc wszystko, co potrzebne w grillowym menu.

Dzięki różnorodnym marynatom możemy w dowolnym sposób przyprawić samego kurczaka. Mogą być zarówno słodkie, jak i pikantne – wedle naszego uznania. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że szaszłyk smakiem podbije serca naszych gości i zniknie ze stołu od razu po zdjęciu z rusztu.

W zależności od tego jakie warzywa postanowimy podać, tak zmieni się również smak całego dania. Dzięki temu możemy eksperymentować na wiele sposobów zmieniając proporcje lub rodzaj wykorzystanych warzyw. W każdym przypadku otrzymamy ciekawą i smaczną potrawę. Nie ograniczajcie się w zrobieniu jednego szaszłyka na osobę. Gwarantujemy, że znajdą się chętni na dokładkę.

Szaszłyki z warzywami i kurczakiem

Szaszłyki z warzywami i kurczakiem

Wskazówki krok po kroku

0/0 kroków zaliczonych
  1. Dokładnie myjemy wszystkie warzywa.
  2. Paprykę kroimy w dużą kostkę.
  3. Pieczarki przekrawamy w połowie.
  4. Cebulę dzielimy na 4-6 części.
  5. Cukinię kroimy w mniej więcej centymetrowe plastry.
  6. Pierś z kurczaka kroimy w grubą kostkę.
  7. Wszystkie składniki nadziewamy na przemian na długi patyczek. Najlepiej zacząć od papryki, bo nie zsuwa się tak łatwo z wykałaczki.
  8. Całość posypujemy ulubionymi przyprawami np. do szaszłyków lub mięsa.