fbpx

Szybkowar TEFAL P2530755 Secure 5 Neo 6L (recenzja, opinie)

Smaczne recenzje

Jakub
Jakub
Interesuję się poszczególnymi składnikami oraz sposobem ich łączenia. Lubię próbować nowych rzeczy i przepisów nieustannie je doskonaląc. W kuchni działamy wspólnie z żoną - Gosią. Życzymy smacznego!

Współpraca

Chciałbyś, abyśmy przetestowali na blogu urządzenie Twojej firmy? Napisz do nas.

Szybkowar TEFAL występuje w kilku wariantach pojemnościowych – są zarówno mniejsze, jak i większe. Mój wybór padł na model pośredni o pojemności 6 litrów, co jest dość uniwersalnym rozwiązaniem w każdej kuchni. Jak sprawuje się w praktyce i czy warto go kupić? Moje opinie i recenzja w tym materiale. Szybkowar kupiłem za własne pieniądze.

Szybkowar TEFAL to dość popularny sprzęt wśród miłośników gotowania. Można kupić go przez internet. Często pojawia się także w różnych większych sklepach. Zestaw zawierający model Tefal P2530755 Neo o pojemności 6L, wraz z koszykiem do gotowania na parze kupiłem za 275 zł. Urządzenie wyposażone jest w 2-stopniowy regulator gotowania, automatyczną blokadę otwierania i zamykania. Jeżeli ustawimy je w tryb mniej intensywny, przełoży się to na gotowanie w 112 stopniach Celsjusza – idealne dla warzyw, ryżu, czy ziemniaków. Z kolei tryb bardziej intensywny podnosi temperaturę o kolejne 5 stopni (do 117°C). Jest dedykowany dla mięsa i ryb. To właśnie możliwość gotowania pod zwiększonym ciśnieniem, co przekłada się także na wyższą temperaturę wewnątrz garnka jest największym atutem gotowania w szybkowarze.

W tej recenzji skupię się przede wszystkim na odpowiedzeniu Wam na pytania, które miałem ja przed podjęciem decyzji o zakupie takiego urządzenia – jak działa szybkowar, co można w nim przygotować? Jakie ma plusy i minusy? Czy gotowanie w szybkowarze jest trudne i przede wszystkim – czy jest bezpieczne?

Co to w ogóle jest szybkowar?

Szybkowar to specjalny garnek kuchenny, który umożliwia gotowanie potraw pod wyższym ciśnieniem niż w tradycyjnych garnkach. Dzięki temu szybkowar skraca czas gotowania i zapewnia równomierne przygotowanie dania. Szybkowary są szeroko wykorzystywane w kuchniach domowych, a także w restauracjach i innych placówkach gastronomicznych. Historia szybkowarów sięga początków XX wieku, kiedy to wymyślono pierwsze modele tego typu urządzeń. Początkowo szybkowary były stosowane przede wszystkim w przemyśle spożywczym, gdzie służyły do konserwowania żywności w puszkach. Jednak w latach 40. XX wieku, szybkowary zaczęły zdobywać popularność w domach.

Jak działa szybkowar?

Szybkowar składa się z kilku głównych elementów, które razem tworzą skuteczne narzędzie gotujące. Naczynie główne jest główną częścią szybkowara, w której umieszczane są składniki potrawy i płyn gotujący (np. woda). Równie ważna jest specjalna pokrywa wyposażona w zawór regulacyjny ciśnienia oraz pierścień uszczelniający. To one zapewniają utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wewnątrz szybkowara. Bez dodatkowego uszczelnienia, takie gotowanie nie różniłoby się niczym od zwykłej przykrywki. Zawór regulacyjny ciśnienia kontroluje poziom ciśnienia wewnątrz szybkowara. Jeżeli ciśnienie przekracza bezpieczny poziom, zawór regulacyjny uwalnia nadmiar pary automatycznie.

Zasada działania szybkowara opiera się na wykorzystaniu wyższego ciśnienia, które przyspiesza proces gotowania. Wysokie ciśnienie zwiększa temperaturę wrzenia płynu, a co za tym idzie, skraca czas gotowania. Dzięki temu potrawy gotują się szybciej, a także zachowują więcej składników odżywczych.

Korzyści z używania szybkowara – plusy

Jedną z największych zalet szybkowara jest znaczne skrócenie czasu gotowania potraw w porównaniu do tradycyjnych metod. Dzięki wyższemu ciśnieniu wewnątrz szybkowara, potrawy gotują się nawet o 70% szybciej. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają ograniczony czas na przygotowywanie posiłków lub chcą zaoszczędzić czas podczas gotowania większych ilości jedzenia. Szybkowar zużywa mniej energii w porównaniu do tradycyjnych metod gotowania. Dzięki szybkiemu procesowi gotowania, szybkowar wymaga krótszego czasu ekspozycji na źródło ciepła, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. To nie tylko korzystne dla środowiska, ale również dla domowego budżetu, ponieważ skutkuje niższymi rachunkami za energię.

Szybkowar pozwala na minimalizację utraty składników odżywczych w potrawach. Dzięki krótszemu czasowi gotowania i zamkniętemu środowisku, witaminy, minerały i inne cenne składniki odżywcze są lepiej zachowane. Porównując to do tradycyjnego gotowania, gdzie długotrwałe gotowanie może prowadzić do utraty wartości odżywczych, szybkowar jest świetnym narzędziem dla tych, którzy cenią zdrowe odżywianie. Dzięki zamkniętemu środowisku gotowania i wyższemu ciśnieniu, potrawy zyskują głębszy smak i aromat. Szybkowar jest idealny do przygotowywania gulaszy, zup, dań duszonych i innych potraw, w których smak jest istotny.

Równie istotna jest także możliwość gotowania bez dodawania dużych ilości wody. Dzięki zamkniętemu środowisku, pary powstające podczas gotowania kondensują się i pozostają wewnątrz szybkowara. Dzięki temu potrawy gotują się w swoim naturalnym soku, co przekłada się na intensywniejszy smak i aromat, a także zachowanie konsystencji składników. W ten sposób szybkowar może pełnić rolę wielofunkcyjnego narzędzia w kuchni. W zależności od modelu, niektóre szybkowary posiadają dodatkowe funkcje, takie jak gotowanie na parze, duszenie, pieczenie czy przygotowywanie jogurtu. To oznacza, że można wykorzystać szybkowar do przygotowywania różnorodnych potraw i eksperymentować z różnymi technikami gotowania.

Wszystkie te zalety sprawiają, że szybkowar staje się popularnym urządzeniem w kuchniach domowych. Jednak warto pamiętać, że pomimo wielu korzyści, istnieje również kilka czynników, które mogą wpływać na wybór innych metod gotowania, takich jak specyfika potrawy czy preferencje kulinarne.

Minusy z używania szybkowaru

Szybkowar, pomimo swoich licznych zalet, może napotkać pewne wyzwania w przypadku niektórych potraw ze względu na specyficzne cechy ich gotowania. Niektóre składniki, takie jak ziemniaki czy kasza, mogą wymagać specjalnej uwagi przy gotowaniu w szybkowarze. Ze względu na wysokie stężenie skrobi w tych składnikach, mogą one wytworzyć pianę, która może prowadzić do zapchania zaworu ciśnieniowego. Aby uniknąć tego problemu, zaleca się kontrolować ilość skrobiowych składników lub zastosować dodatkowe środki ostrożności, takie jak umieszczenie skrobiowych składników na ruszcie, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z płynem gotującym lub po prostu zmniejszenie ilości dodawanej wody. Szybkowar, ze względu na swoje wysokie ciśnienie i szybkie tempo gotowania, może być mniej odpowiedni do delikatnych potraw wymagających krótkiego czasu przygotowania. W takich przypadkach, tradycyjne metody gotowania, takie jak gotowanie na parze lub duszenie, mogą być lepszym wyborem. W szybkowarze nie uzyskamy też chrupiącej tekstury, nie zarumienimy potrawy.

Podczas gotowania w tradycyjnym garnku można łatwo sprawdzić postęp gotowania, podnosząc pokrywę i sprawdzając stan potrawy. Jednak w przypadku szybkowara, ze względu na zamknięte środowisko, nie jest możliwe szybkie sprawdzenie potrawy bez otwierania i tracenia ciśnienia. Konieczne jest czekanie na zakończenie procesu gotowania, zanim można ocenić stan potrawy.

Należy również pamiętać o zapoznaniu się z instrukcją obsługi by móc używać szybkowaru w sposób bezpieczny, a także o regularnym czyszczeniu i konserwowaniu uszczelki.

Szybkowar TEFAL P2530755 6L – opinie

Wybór tego urządzenia okazał się świetnym prezentem dla żony. 6-litrowa pojemność jest na tyle uniwersalna, że chętnie gotujemy w nim zupy, ziemniaki, warzywa, czy różnego rodzaju mięsa. Działa tak jak powinien – diametralnie skraca czas gotowania. Widać to doskonale chociażby po ziemniakach. Jest to w naszym przypadku o tyle istotne, że w naszym domu nie mamy możliwości zastosowania innego źródła ciepła, niż klasyczna kuchenka gazowa, ale gaz dostarczany jest z butli. Niskie ciśnienie gazu sprawia, że w szczególności smażenie wymaga większej uwagi – olej nie rozgrzewa się na tyle, by od razu ścinać białko i szybko traci ciepło.

Sama konstrukcja tego urządzenia jest dość intuicyjna dla użytkownika. Początkowo musimy dość do wprawy by szybko i szczelnie zamykać pokrywę garnka. Producent umieścił na niej dość konkretne obrazki symbolizujące przygotowywane składniki – mięso lub warzywa. Ustawianie jednej lub drugiej opcji steruje ciśnieniem wewnątrz urządzenia. Są to więc dwa tryby wspomniane na początku artykułu.

To, na co zwróciłem uwagę, to jednak dość głośna praca garnka w trakcie gotowania. Gdy już nagrzeje się do odpowiedniej temperatury i osiągnie ciśnienie robocze – uciekający przez zawór nadmiar pary jest dość mocno słyszalny. Jeżeli macie otwarte kuchnie np. aneksy, to musicie to wziąć pod uwagę, że może przeszkadzać w wieczornym oglądaniu telewizji. Sam dźwięk jest też nieco stresujący na początku, bo każda zmiana jego intensywności sprawia, że od razu biegłem do kuchni by sprawdzić, co się stało.

0/5 (0 Reviews)

Smaczne podsumowanie

Szybkowar Tefal Secure 5 Neo 6L okazał się świetnym prezentem dla żony, z którego zakupu jestem bardzo zadowolony. Urządzenie wymaga wprawy, podobnie jak wykorzystywanie go w pełni w trakcie kuchennych przygód. Mimo wszystko, często wykorzystujemy go w trakcie gotowania.
Cena
6
Funkcjonalność
9
Łatwość obsługi
9
Jakość wykonania
8
Czy kupiłbym ponownie
9
- Reklama -
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Smaczne porady:

- Reklama -

Przetestuj również inne przepisy

- Reklama -
Szybkowar Tefal Secure 5 Neo 6L okazał się świetnym prezentem dla żony, z którego zakupu jestem bardzo zadowolony. Urządzenie wymaga wprawy, podobnie jak wykorzystywanie go w pełni w trakcie kuchennych przygód. Mimo wszystko, często wykorzystujemy go w trakcie gotowania. Szybkowar TEFAL P2530755 Secure 5 Neo 6L (recenzja, opinie)