To danie inspirowane jest przepisem na klasyczne wietnamskie sajgonki. Te można kupić w wielu knajpach azjatyckich jednak w dużej mierze smażone są na głębokim oleju. Tymczasem, można je ugotować również na parze, czy upiec w piekarniku. Dzisiejsze sajgonki przyrządzane są ze świeżych ziół i warzyw, które dostaniecie w każdym sklepie. Jeżeli lubicie owoce morza jak np. krewetki, również możecie je dodać by uzyskać dodatkową teksturę. To swoista sałatka warzywna zawinięta w ryżowy papier, którą macza się w przepysznym sosie sojowym. Świetnie wyglądają i z pewnością zrobią wrażenie na waszych znajomych podczas niejednej imprezy. Ten przepis nie zawiera mięsa.
Wietnamskie sajgonki z warzywami na parze - składniki
Wietnamskie sajgonki z warzywami na parze - przepis krok po kroku
Nadzienie do sajgonek
- Warzywa umyj i obierz.
- Umieść arkusze papieru ryżowego pomiędzy dwoma wilgotnymi ręczniczkami kuchennymi. Pozostaw je tak na około dwie minuty by zmiękły.
- Namocz makaron ryżowy w gorącej i osolonej wodzie. Przydatne będą instrukcje producenta nadrukowane na opakowaniu.
- Marchewki przekrój na pół, a następnie natnij je wzdłuż krojąc na cienkie plasterki. Paseczki nie powinny być dłuższe od papieru ryżowego.
- Kiełki opłucz i odsącz. Podobnie jak bazylię, z której wykorzystamy listki.
- Cebulę zieloną (szalotka) pokrój ukośnie na cienkie plasterki.
- Kapustę i sałatę rzymską pokrój w piórka.
- Jeżeli chcesz wykorzystać w przepisie krewetki, najlepiej wybrać w sklepie większe i poddusić je na maśle. Ważne, by po przygotowaniu nie miały pancerzyków i miały usunięte jelita. Jak zrobić krewetki opiszemy w oddzielnym wpisie.
- Na środek każdego arkusza papieru ryżowego wkładamy po dwa liście bazylii, szpinaku, rukoli, Następnie makaron ryżowy, paseczki szalotki, marchewki i kapusty. Na to kiełki i kawałki krewetki. Następnie zawijamy papier ryżowy formując kieszonkę i mocno zwijamy.
Sos do sajgonek
- W małej misce zmieszaj ze sobą 3 łyżki sosu sojowego, łyżkę wody, posiekany ząbek czosnku, łyżeczkę posiekanej szalotki (zielona cebula szczypiorkowa), pół łyżeczki oleju sezamowego i ćwierć łyżeczki mielonego imbiru (najlepiej świeżo-starty). Jeżeli w sklepie natraficie na sos hoisin to warto go kupić i dodać dwie łyżki. Ma ciemnobrązową barwę, jest gęsty i świetnie smakuje w kuchni azjatyckiej. Posłuży też jako zagęstnik.
- Po wymieszaniu składników, przykryjcie sos i schowajcie go do lodówki na jedną godzinę. W ten sposób smaki się zmieszają. Przed podaniem, sos najlepiej podgrzać i podawać na ciepło. Ma wtedy lepszy smak i konsystencję.
Gotowanie
- Do gotowania na parze możesz wykorzystać parowar, garnek z nakładą do gotowania na parze (sitko, wkład), czy bambusowy parowar. W naszym przypadku wykorzystamy najtańszą dostępną w sklepie metalową wkładkę do garnka służącą do gotowania warzyw na parze. W tym włóż nasadkę do garnka i nalej odpowiednią ilość wody (tak, by nie wystawa ponad oczka). Zagotuj wodę.
- Delikatnie przełóż sajgonki.
- Gotuj na parze przez 4 do 5 minut.
Smaczna porada:
- Zamiast krewetek możesz użyć cienko pokrojonego gotowanego kurczaka, wieprzowiny lub dowolnych warzyw, takich jak groszek cukrowy, awokado lub papryka. Możesz również zastąpić krewetki lub wieprzowinę tofu.
- Możesz użyć także innych ulubionych warzyw. Pamiętaj by dostosować ilość składników, by udało Ci się zawinąć sajgonki!
- Sajgonki możesz podawać również z gotowymi sosami np. chili, słodko-kwaśnym lub po prostu sojowym zmieszanym z odrobiną octu.
Dołącz do grupy Smacznyblog.pl na Facebook. Dyskutuj, dziel się pomysłami, odkrywaj kulinarny świat wspólnie z nami.