fbpx

Podstawy robienia nalewek – część 1

Koniecznie spróbuj

Nalewki to alkoholowe wyciągi z owoców, kwiatów, ziół, a nawet korzeni. Nalewki tworzone są od setek lat i niemal każda osoba ma w rodzinie kogoś, kto nalewkę kiedyś przygotował. Nasze babcie najczęściej robiły to korzystając z procesu maceracji – czyli zalewania przygotowanych składników alkoholem. W ten sposób wzmacnia się i utrwala ich smak. W dzisiejszy materiale wprowadzamy Was do podstaw tworzenia własnych nalewek. Uwaga, temat opiera się przede wszystkim o alkohol, więc przeznaczony jest dla osób powyżej 18 roku życia. 

Na samym wstępie należy podkreślić, że sam przepis wykonania nalewki jest bardzo prosty. Oznacza to, że może ją przygotować prawie każdy. Jednak okazuje się, że często nalewki nie są dobre, robione nieprawidłowo, bądź po prostu cały proces nie przynosi żadnej przyjemności. A to właśnie chodzi przede wszystkim o zabawę składnikami i ciągłe udoskonalenie swoich przepisów. Do nalewki trzeba mieć odpowiednie podejście, rękę i chwilę cierpliwości. W końcu nie chcemy stworzyć trunku, z którego dominować będzie przede wszystkim alkohol, który natychmiast nas sponiewiera.

1
Jaka powinna być dobra nalewka?

Bohaterem nalewki powinien być dany składnik np. owoc, zioło, korzeń, czy kwiat, nigdy alkohol. To właśnie odpowiednio przygotowane składniki z dodatkiem alkoholu, dzięki procesowi maceracji, oddają swój smak. Nalewka ma średnio 40-50% zawartości alkoholu. Pijąc nalewkę należy robić to powolnie delektując się smakiem owoców. W ten sposób alkohol jest niemalże niewyczuwalny, i nie „drapie” w gardło.

W internecie nie brakuje porad na temat, jak zrobić dobrą nalewkę, jakich składników użyć, czy jak urozmaicić ich smak. Niektóre porady są bardzo trafne, inne niekoniecznie. Dlatego w pierwszym materiale z cyklu: Podstawy robienia nalewek, chcemy skupić się na najistotniejszych rzeczach wprowadzających do tego tematu. W tym przypadku ciężko także o złote rozwiązanie, bo jakość nalewek poprawia się z każdą kolejną próbą ich zrobienia. Próbując możemy rozwijać nasze techniki, modyfikować je by osiągnąć ten pożądany smak. Tak dopracowane trunki stają się świetnym pomysłem na prezent dla rodziny i znajomych.

2
Jak zrobić nalewkę – co jest potrzebne

 • Pojemnik/naczynie

Przede wszystkim potrzebujemy dużego, szklanego naczynia. Może to być 5-litrowy słoik, 10-litrowy balon na wino. Warunek jest jeden – pojemnik musi być szklany, aby cały smak pozostał w wywarze, jaki robimy (szkło nie absorbuje smaku). Naczynie musi być szczelnie zamknięte np. korkiem lub uszczelnionym wieczkiem.

 • Owoc / korzeń / zioło / kwiat

Na pierwsze Wasze próby z nalewkami polecamy wykorzystać owoce. Zaczynając przygodę z nalewkami warto zacząć właśnie od prostych składników. Na początek bardzo wdzięcznymi owocami są maliny, wiśnie lub jeżyny. Owoców nie musi być dużo. Wystarczy napełnić nimi do połowy dwulitrowy słoik. Bardzo dobrze robi się nalewki także z czereśni, czy truskawek. Wspomniane przed chwilą owoce bardzo łatwo puszczają sok, więc wykonanie całości jest znacznie łatwiejsze. O wiele trudniej robi się nalewkę z gruszki, pigwy, śliwek, czy aronii.

 • Cukier 

Cukier nie tylko pomaga wytworzyć syrop (owoce lepiej puszczają soki), zintensyfikować smak, ale ma także wpływ m.in. na kolor. Jak wynika z opracowania naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (Wpływ dodatku cukru na jakość nalewek wiśniowych podczas przechowywania) zaleca się nie przekraczanie 30% stężenia cukru w całym roztworze ze względu na możliwość zmiany barwy trunków i zmniejszenie substancji aktywnych, co wpływa bezpośrednio na ich jakość.

 • Alkohol

Najlepszym alkoholem do robienia nalewek jest spirytus z pewnego źródła. Należy pamiętać, aby nie kupować alkoholu z niepewnego źródła, bo zanieczyszczony spirytus może zrobić nam krzywdę. Alkohol traktujemy jako rozcieńczalnik stosując go na przemian z ostudzoną wodą przegotowaną (nalewka nie zawiera 100% alkoholu).

3
Podstawowy przepis wykonania nalewki krok po kroku

Istnieją trzy popularne sposoby robienia nalewek.

 1. Owoce mieszasz wcześniej z cukrem, następnie dodajesz alkohol
 2. Wszystkie składniki dodajesz na raz.
 3. Owoce mieszasz wcześniej z alkoholem, na koniec dodajesz cukier

Omówię przykład numer 1, który sam praktykuję

 • Krok 1 – przygotowanie owoców

Owoce muszą być czyste (umyte) i przebrane. Odrzucamy psujące się owoce. Jeden gnijący owoc może zepsuć całą naszą nalewkę – stanie się gorzka i pokryje się kożuchem pleśni. Jeżeli wykonujemy nalewkę np. z wiśni, owoce muszą być bez pestek (wcześniej je usuwamy – drylujemy).

 • Krok 2 – macerowanie cukrem

Następnie wrzucamy owoce do słoika/balonu i zasypujemy cukrem. Cukru wsypujemy tak by znajdował się między owocami (podczas wsypywania możemy lekko ruszać słoikiem by cukier spadał na dno i wypełnił przestrzeń między owocami) i zakrywał całość owoców około 1 cm pierzynką.

 • Krok 3 – tworzymy syrop z owoców

Wieczko słoika/balonu okrywamy gazą, watą lub materiałem który przepuszcza tlen, i obwiązujemy nitką lub gumką to co mamy, a słoik odstawiamy np. na parapet lub szafkę gdzie będzie temperatura domowa. Zostawiamy na tydzień. Każdego dnia zaglądamy do pojemnika, czy owoce zaczęły wypuszczać sok. Co jakiś czas warto zamieszać słoikiem, by cukier równomiernie się rozpuścił.

Tydzień to taki umowny czas, cała ta przemiana owocu z cukrem w sok może potrwać szybciej. Stawiając słoik w nasłonecznionym miejscu, proces zajdzie szybciej.

 • Krok 4 – tworzymy nalewkę

Gdy nasz słoiczek wypełnił się sokiem, odsączamy go od owoców. Wyciskamy je i odkładamy do drugiego, mniejszego słoika. Zalewamy go wódką (nie spirytusem) w takiej ilości, by owoce były w pełni zalane. Dzięki temu za około 10-14 dni, nasze owoce oddadzą pozostały w nich sok.

Do soku dodajemy spirytus. Należy je wymieszać dość dokładnie, aby pozbyć się wszystkich drobinek kryształków cukru, które mogą być słabo widoczne gołym okiem, a jeszcze się nie rozpuściły. Wymieszany ze spirytusem sok redukuje zawartość alkoholu całej nalewki.

Słoik z owocami i słoik z sokiem szczelnie zamykamy zakrętkami lub gumowymi korkami po to, aby nie wyparował nam z nich alkohol. Teraz pozostaje nam cierpliwość i czas.

 • Krok 5 – Ostatni test i leżakowanie

Po dwóch tygodniach odsączamy wódkę od owoców. Owoce można zjeść lub wyrzucić. Wybierając ich zjedzenie uważajcie – może zakręcić się od nich w głowie 🙂

Odsączoną wódkę wlewamy w całości do soku ze spirytusem. Zamykamy szczelnie słoik i mieszamy chwilę. Warto spróbować jak tworzy się nasza nalewka – czy nie jest za mocna, czy smak się klaruje, czy jest taki, jaki byśmy chcieli, czy nie jest za słodka? Jeżeli nam odpowiada, zakręcamy szczelnie słoik i odstawiamy na dwa miesiące. Da to wymagany czas, by wszystko się ze sobą odpowiednio przegryzło. Dzięki temu pijąc nalewkę, nie będzie czuć w niej szczypania alkoholu. Zasada jest tutaj dość prosta – im dłużej stoi nalewka, tym będzie lepsza.

Co zrobić, jeżeli nalewka jest za słodka? Można rozcieńczyć ją wódką lub ostudzoną przegotowaną wodę. Jeżeli nalewka jest za słodka i za mocna – wykorzystujemy wodę, jeżeli jej moc jest odpowiednia, ale słodycz jest za wysoka – dolewamy wódki zamiast wody.

4.7/5 (3 Reviews)
- Reklama -
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Najnowsze:

- Reklama -

Przetestuj również inne przepisy

- Reklama -

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.