fbpx

Czerwona kapusta – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Koniecznie spróbuj

Jakub
Jakub
Interesuję się poszczególnymi składnikami oraz sposobem ich łączenia. Lubię próbować nowych rzeczy i przepisów nieustannie je doskonaląc. W kuchni działamy wspólnie z żoną - Gosią. Życzymy smacznego!
- Reklama -

Czy czerwona kapusta jest kuzynką kapusty zielonej? Tak, jak najbardziej. Jest niemal jej starszą siostrą. Kolor czerwony pochodzi od antocyjanu – rodzaju pigmentu roślinnego, który powoduje, iż liście zmieniają jesienią swój kolor na czerwony.

Czerwona kapusta do złudzenia przypomina przede wszystkim smakowo zielony swój odpowiednik. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że osoba z zawiązanymi oczami może mieć poważne trudności, aby odróżnić te dwa niezwykle zbieżne smaki. Delikatne różnice są prawie niezauważalne. A wizualna główna różnica pomiędzy nimi wynika z jaskrawych, wręcz fioletowych albo czerwono-fioletowych liści. Obydwiema kapustami – czerwoną i zieloną – zarówno w wersji „na surowo”, jak i gotowaną, można zatem delektować się w ten sam sposób.

Kapusta czerwona zwana modrą

Należy ona do rodziny kapustowatych (Brassicaceae), posiada zwartą okrągłą główkę i woskowate liście koloru fioletowego lub czerwonego, wpadającego w głęboki fiolet. Obok brokułu, kalafiora, brukselki i jarmużu kapusta jest warzywem krzyżowym, co oznacza, iż ​​należy do rodziny botanicznej Brassicaceae. Zaś pod względem gatunku – to oleracea. Dostępna jest przez cały rok, a uprawia ją cała Europa, Ameryka Północna, Azja i Afryka.

- Reklama-

Na świecie do rodziny „kapustowatych” należy 38 gatunków roślin, spośród których 21 gatunków – głównie w Europie – występuje w stanie dzikim. Ocenia się, że kapusta uprawiana jest od co najmniej 4000 lat, a może i dłużej. Roślinę tę powszechnie spożywano już w starożytności, ale także i w wiekach średnich. Zaś jej dzisiejsza kariera rozpoczyna się w XVI wieku.

Nie tylko w postaci surowej – w sałatkach czy surówkach – można delektować się czerwoną kapustą. Można ją również gotować, smażyć, gotować na parze i dusić. Ale również można marynować i kisić. Czasem czerwona kapusta zmienia barwę, jak to bywa w przypadku popularnego w całych Niemczech „blaukrautu”. Jest to wtedy tzw. „niebieska kapusta” – danie podawane jako dodatek do wieprzowiny i kiełbasy, a przyrządzane z duszonej czerwonej kapusty wraz z jabłkami, octem, czosnkiem, cukrem, kminkiem i innymi przyprawami.

Zastosowanie czerwonej kapusty w kuchni

Najczęściej spożywamy ją na surowo – w sałatkach i surówkach, chociaż często jest również gotowana, smażona, gotowana na wolnym ogniu, duszona. W sposób szczególny warzywo to smakuje po upieczeniu, gdyż dany proces poprzez karmelizację węglowodanów pomaga w wydobyciu z kapusty pewnej dozy słodyczy. Ale aby przygotować czerwoną kapustę na sałatkę lub surówkę wystarczy skorzystać z pomocy  ostrego noża, którym przecinamy główkę rośliny na pół przez łodygę, a następnie wycinamy rdzeń z każdej strony. Kolejna czynność to po prostu posiekanie lub rozdrobnienie jej na cząstki dowolnej grubości.

Roślina ta świetnie komponuje się ze smakami słodko-kwaśnymi, takimi jak jabłka i cytrusy, które wchodzą w szczególne interakcje ze wszelkiego rodzaju daniami z wieprzowiny. Wartościowe uzupełnieniem pod względem smakowym stanowią również przyprawy: goździki, cynamon, gałka muszkatołowa, jagody jałowca.

Zamiana koloru w trakcie gotowania

Podczas gotowania czerwonej kapusty należy pamiętać, iż po zakończeniu tego procesu może ona zmienić kolor. Dzieje się tak w zależności od rodzaju płynu, w którym jest ona poddawana gotowaniu. Płyn o odczynie kwaśnym wpłynie na zachowanie czerwonego koloru, zaś płyn o odczynie neutralnym (np. zwykła woda) może spowodować zmianę koloru na niebieskawy lub ciemnofioletowy. Z tego też powodu czerwoną kapustę często łączymy z jabłkami, sokiem z cytryny, octem lub winem, gdyż te składniki również się sprawdzają. Czerwona kapusta gotowana w zwykłej wodzie zmienia kolor na niebieski, ale dodanie kwaśnej substancji zazwyczaj przywraca warzywu kolor pierwotny. A ponieważ czerwony kolor w większości przypadków przenika do innych produktów spożywczych, to warto ten fakt wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym, jak przygotować daną potrawę.

A jak smakuje ta kapusta? Jaką ma wartość odżywczą?

Posiada ona jakby śmielszy, bardziej pieprzny smak niż zwykła kapusta zielona, która jest łagodniejsza i dysponuje bardziej roślinnym odcieniem smakowym. Poprzez gotowanie możemy złagodzić smak, ale również i wydobyć słodkie nuty. Kapusta podawana na surowo wyróżnia się chrupiącą, woskową konsystencją. 100 gramów surowej czerwonej kapusty zawiera około 90% wody i dostarcza 31 kalorii, 7 gramów węglowodanów, 2 gramy błonnika i 1 gram białka. Jest ona także źródłem witaminy C oraz K.

A jak przechowywać kapustę?

Można ją położyć w dowolnym miejscu bez opakowania i pozostawić w takim stanie do dwóch miesięcy. Ale jeśli chcemy ją przechowywać w mniejszych porcjach, to – absolutnie bez mycia – należy roślinę pokroić, potem ciasno zawinąć i magazynować najwyżej przez 2-3 dni, po czym trzeba ją przygotować do spożycia. Pamiętać należy, iż nie myjemy czerwonej kapusty, którą zamierzamy użyć za jakiś czas, gdyż wilgoć może przyspieszyć jej psucie się.

5/5 (1 Review)
Rozwiń z nami grupę na Facebook

Dołącz do grupy Smacznyblog.pl na Facebook. Dyskutuj, dziel się pomysłami, odkrywaj kulinarny świat wspólnie z nami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Najnowsze:

- Reklama -

Najpopularniejsze składniki

Przetestuj również inne przepisy