fbpx

Poznaj masło Ghee

Koniecznie spróbuj

Jakub
Jakub
Interesuję się poszczególnymi składnikami oraz sposobem ich łączenia. Lubię próbować nowych rzeczy i przepisów nieustannie je doskonaląc. W kuchni działamy wspólnie z żoną - Gosią. Życzymy smacznego!
- Reklama -

Masło Ghee to rodzaj masła klarowanego, które jest powszechnie stosowane w kuchni indyjskiej i bliskowschodniej. Powstaje poprzez gotowanie masła w celu usunięcia substancji stałych z mleka i wody, pozostawiając czysty tłuszcz maślany, który ma wyższy punkt dymienia i dłuższy okres przydatności do spożycia niż zwykłe masło. Ghee ma bogaty, orzechowy smak i jest podstawowym składnikiem wielu tradycyjnych potraw.

„Ghee” to słowo pochodzenia hinduskiego, które oznacza „masło”. Ghee jest używane od tysięcy lat w medycynie ajurwedyjskiej i uważa się, że ma wiele korzyści zdrowotnych. Jest bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina A, witamina E i witamina K, a także przeciwutleniacze i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Jest również bogate w sprzężony kwas linolowy (CLA), który został powiązany z redukcją masy ciała i poprawą zdrowia serca.

Ghee jest również uważane za lekkostrawne ze względu na brak stałych składników mleka, dzięki czemu jest odpowiednie dla osób nietolerujących laktozy lub uczulonych na kazeinę. Dodatkowo jest odpowiedni dla osób stosujących dietę paleo, ketogeniczną lub pełnowartościową.

- Reklama-

Ghee jest wytwarzane przez gotowanie masła, które oddziela stałe części mleka od tłuszczu maślanego. Substancje stałe mleka są następnie usuwane, pozostawiając czysty tłuszcz maślany. Rezultatem jest złote, bursztynowe masło o bogatym, orzechowym smaku.

Masło Ghee
Masło Ghee

Podczas używania ghee w kuchni należy pamiętać, że ma ono wyższy punkt dymienia niż zwykłe masło, co sprawia, że nadaje się do metod gotowania w wysokiej temperaturze, takich jak smażenie i pieczenie. Może być również stosowany jako pasta do smarowania, jako olej jadalny lub jako składnik marynat, dressingów i sosów.

Należy jednak pamiętać, że ghee jest bogate w tłuszcze nasycone, a spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych może zwiększać ryzyko chorób serca. Zaleca się umiarkowane spożywanie ghee i wybieranie wysokiej jakości ghee.

Przechowywanie masła klarowanego

Masło klarowane, znane również jako masło ciągnione, jest wytwarzane przez podgrzewanie masła do momentu oddzielenia się stałych składników mleka od płynnego tłuszczu maślanego. Substancje stałe mleka są następnie usuwane, pozostawiając klarowną, żółtą ciecz o wysokim punkcie dymienia i łagodnym maślanym smaku. Ponieważ cząstki stałe mleka zostały usunięte, masło klarowane ma dłuższy czas przydatności do spożycia niż zwykłe masło. Można je przechowywać w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej do miesiąca lub w lodówce do sześciu miesięcy. Można je również zamrozić w celu jeszcze dłuższego przechowywania.

Należy również zauważyć, że chociaż masło klarowane można przechowywać w temperaturze pokojowej, chłodzenie pomoże jeszcze bardziej wydłużyć jego okres przydatności do spożycia, a także będzie dobre dla bezpieczeństwa żywności.

0/5 (0 Reviews)
Rozwiń z nami grupę na Facebook

Dołącz do grupy Smacznyblog.pl na Facebook. Dyskutuj, dziel się pomysłami, odkrywaj kulinarny świat wspólnie z nami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Najnowsze:

- Reklama -

Najpopularniejsze składniki

Przetestuj również inne przepisy

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.