fbpx

Tłusty czwartek – skąd się wziął?

Koniecznie spróbuj

Jakub
Jakub
Interesuję się poszczególnymi składnikami oraz sposobem ich łączenia. Lubię próbować nowych rzeczy i przepisów nieustannie je doskonaląc. W kuchni działamy wspólnie z żoną - Gosią. Życzymy smacznego!
- Reklama -

„Tłusty Czwartek”, to tradycyjne święto obchodzone w Polsce i innych częściach Europy Środkowo-Wschodniej. Zwykle obchodzony jest w czwartek przed Środą Popielcową, która wyznacza początek Wielkiego Postu, okresu postu i wstrzemięźliwości w kalendarzu chrześcijańskim. Święto znane jest z bogatych, mało dietetycznych potraw i świętowania wszystkiego, co słodkie.

Tłusty czwartek ma swoje korzenie w przedchrześcijańskich tradycjach słowiańskich, gdzie wierzono, że spożywanie tłustych potraw zapewni energię i ciepło podczas długich, mroźnych zimowych miesięcy. W tym czasie ludzie raczyli się wszelkiego rodzaju słodyczami i deserami, takimi jak pączki, faworki (skrzydła anioła) i chrust. 

W średniowieczu Kościół chrześcijański próbował chrystianizować to święto, kojarząc je z ostatnim dniem karnawału, okresem ucztowania i świętowania poprzedzającym Wielki Post. W rezultacie święto stało się znane jako „tłusty czwartek” lub „Mardi Gras”.

- Reklama-

Najpopularniejszym jedzeniem kojarzonym z tłustym czwartkiem są pączki, które są rodzajem pączków, zwykle wypełnionymi słodkimi nadzieniami, takimi jak konfitury owocowe, budyń lub śmietana. Paczki są robione z ciężkiego, drożdżowego ciasta, które jest smażone w głębokim tłuszczu, a następnie posypane cukrem pudrem.

Faworki to kolejny tradycyjny przysmak Tłustego Czwartku, który jest rodzajem smażonego ciasta, które robi się z ciasta podobnego do tego używanego do pączków. Ciasto rozwałkowuje się na cienkie paski, które następnie skręca się i smaży w głębokim tłuszczu. Faworki są często posypane cukrem pudrem i są popularną przekąską w Polsce.

Chrust to kolejna tradycyjna uczta Tłustego Czwartku, to smażone w głębokim tłuszczu ciasto zrobione z ciasta podobnego do tego używanego do pączków, chrust jest zwykle wypełniony słodkim nadzieniem, takim jak suszone owoce lub orzechy.

Inne tradycyjne potrawy w tłusty czwartek to:

  • Pączki z serem: pączki nadziewane twarogiem
  • Pączki z kremem
  • Pączki z dżemem: pączki wypełnione konfiturami owocowymi
  • Pączki z lukrem

Oprócz słodkich smakołyków popularne są również tradycyjne potrawy, takie jak bigos, pierogi i kiełbasa.

Dziś Tłusty Czwartek nadal jest obchodzony jako dzień odpustu i świętowania w Polsce i wielu innych częściach Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce tradycyjnie ludzie spotykają się z przyjaciółmi i rodziną, aby dzielić się pączkami, faworkami i innymi słodkimi smakołykami. Warto podkreślić, że choć święto to kojarzy się ze słodyczami i ciężkimi potrawami, to jest także okazją do spędzenia czasu z najbliższymi i cieszenia się świąteczną atmosferą przed uroczystym okresem Wielkiego Postu.

W ostatnich latach Tłusty Czwartek zyskał popularność również w innych krajach i kulturach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie wiele społeczności polsko-amerykańskich świętuje to święto tradycyjnymi potrawami i zajęciami.

Ogólnie rzecz biorąc, Tłusty Czwartek to święto przesiąknięte tradycją i historią, obchodzone obfitymi i pobłażliwymi potrawami. To dzień, w którym można delektować się słodkimi smakołykami i pikantnymi potrawami z bliskimi przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.

0/5 (0 Reviews)
Rozwiń z nami grupę na Facebook

Dołącz do grupy Smacznyblog.pl na Facebook. Dyskutuj, dziel się pomysłami, odkrywaj kulinarny świat wspólnie z nami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Najnowsze:

- Reklama -

Najpopularniejsze składniki

Przetestuj również inne przepisy

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.