fbpx

Herbata czerwona Oolong – jakie ma właściwości, odmiany

Koniecznie spróbuj

Jakub
Jakub
Interesuję się poszczególnymi składnikami oraz sposobem ich łączenia. Lubię próbować nowych rzeczy i przepisów nieustannie je doskonaląc. W kuchni działamy wspólnie z żoną - Gosią. Życzymy smacznego!
- Reklama -

Herbata oolong to rodzaj herbaty wytwarzanej z liści rośliny Camellia sinensis, która jest tą samą rośliną, która jest używana do produkcji herbat zielonych i czarnych. Jednak herbata oolong jest częściowo sfermentowana, co nadaje jej profil smakowy mieszczący się pomiędzy herbatą zieloną i czarną. Poziom fermentacji może się różnić w zależności od rodzaju herbaty oolong, co skutkuje szeroką gamą smaków i aromatów.

Herbata oolong pochodzi z Chin, ale jest również powszechnie produkowana na Tajwanie. Najbardziej znane herbaty oolong pochodzą z prowincji Fujian, Guangdong i Tajwanu.

Niektóre popularne odmiany herbaty oolong to:

- Reklama-
  • Wuyi Rock Oolong (znana również jako Wu Yi Yan Cha): Jest to rodzaj herbaty oolong, która jest produkowana w górach Wuyi w Chinach i znana jest ze swojego dymnego, mineralnego smaku. Uważany jest za jeden z najsłynniejszych chińskich oolongów.
  • Tie Guan Yin (Żelazna Bogini Miłosierdzia): Jest to rodzaj herbaty oolong, która jest produkowana w regionie Anxi w Chinach i znana jest ze swojego kwiatowego, przypominającego miód smaku.
  • Dong Ding: Jest to rodzaj herbaty oolong produkowanej na Tajwanie i znanej ze swojego orzechowego, kwiatowego smaku.
  • Milk oolong: Jest to rodzaj herbaty oolong produkowanej na Tajwanie i znanej ze swojego kremowego, maślanego smaku.

Herbata Oolong jest również kojarzona z korzyściami zdrowotnymi, takimi jak:

  • Pomaga zmniejszyć masę ciała przyspieszając metabolizm
  • Zmniejsza ryzyko chorób serca
  • Pomaga zapobiegać próchnicy zębów
  • Pomaga obniżyć poziom cukru we krwi
  • Pomaga poprawić gęstość kości
  • Pomoc w poprawie zdrowia skóry

Jeśli chodzi o parzenie herbaty oolong, ważne jest, aby używać wody o temperaturze 85-90°C i parzyć ją przez 2-5 minut. Czas i temperatura parzenia mogą się różnić w zależności od rodzaju herbaty oolong. Na przykład Wuyi Rock Oolong powinno być parzone w niższej temperaturze, około 85-90 °C przez 3-4 minuty, podczas gdy Tie Guan Yin powinno być parzone w wyższej temperaturze, około 95-100 °C przez 2-3 minuty.

Herbata oolong to wszechstronny rodzaj herbaty, który oferuje szeroką gamę smaków i aromatów. Jest to idealna herbata na popołudnie lub wieczór. Można ją pić bez dodatków lub z odrobiną miodu lub cytryny, w zależności od preferencji.

0/5 (0 Reviews)
Rozwiń z nami grupę na Facebook

Dołącz do grupy Smacznyblog.pl na Facebook. Dyskutuj, dziel się pomysłami, odkrywaj kulinarny świat wspólnie z nami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Najnowsze:

- Reklama -

Najpopularniejsze składniki

Przetestuj również inne przepisy