fbpx

Zielona herbata w proszku Matcha

Koniecznie spróbuj

Jakub
Jakub
Interesuję się poszczególnymi składnikami oraz sposobem ich łączenia. Lubię próbować nowych rzeczy i przepisów nieustannie je doskonaląc. W kuchni działamy wspólnie z żoną - Gosią. Życzymy smacznego!
- Reklama -

Matcha to tradycyjna japońska zielona herbata w proszku wytwarzana z liści Camellia Sinensis, tego samego gatunku rośliny, z którego wytwarza się inne rodzaje zielonej herbaty. Liście uprawiane są w cieniu przez kilka tygodni przed zbiorem, co zwiększa zawartość chlorofilu i nadaje liściom ciemnozielony kolor. Liście są następnie gotowane na parze, suszone i mielone na drobny proszek.

Pochodzenie matchy można prześledzić wstecz do dynastii Song w Chinach (960-1279 ne), gdzie była używana w buddyzmie zen do medytacji. Później została sprowadzona do Japonii przez mnicha Eisai w XII wieku iz czasem stała się centralną częścią japońskiej ceremonii parzenia herbaty.

Smak matchy jest wyjątkowy, ma posmak roślinny, trawiasty i umami z lekką słodyczą, jest też dość cierpki. Zwykle parzy się go w misce i miesza z gorącą wodą za pomocą bambusowej trzepaczki, aż się spieni.

- Reklama-
Herbata matcha
Herbata matcha

Matcha ma zwykle jasnozielony kolor i jest zwykle spożywana jako herbata lub stosowana jako składnik innych produktów spożywczych i napojów. Jest bogaty w przeciwutleniacze, w tym silny przeciwutleniacz EGCG, i uważa się, że ma różne korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie ryzyka raka, poprawa zdrowia serca i pomoc w utracie wagi.

Oto prosty przepis na zaparzanie herbaty matcha:

Składniki:

  • 1 łyżeczka proszku matcha
  • 60-70 ml gorącej wody ~ 70 stopni Celsjusza
  • Trzepaczka lub łyżka

Instrukcje:

  1. Przesiej proszek matcha do miski, aby uniknąć grudek.
  2. Wlej gorącą wodę do miski z proszkiem matcha.
  3. Wymieszaj proszek matcha i gorącą wodę, aż się spieni.
  4. Ciesz się herbatą matcha, możesz również dodać słodzik, jeśli chcesz.

Do parzenia matchy należy używać niezbyt gorącej wody, ponieważ wysoka temperatura może spowodować, że herbata stanie się gorzka. Zamiast trzepaczki można również użyć łyżki, ale konsystencja herbaty będzie mniej pienista.

Herbata matcha
Herbata matcha

Podsumowując, Matcha to tradycyjna japońska zielona herbata w proszku, która jest wytwarzana z liści Camellia Sinensis, tego samego gatunku rośliny, który jest używany do produkcji innych rodzajów zielonej herbaty. Liście uprawiane są w cieniu przez kilka tygodni przed zbiorem, co zwiększa zawartość chlorofilu i nadaje liściom ciemnozielony kolor. Liście są następnie gotowane na parze, suszone i mielone na drobny proszek. Smak matchy jest wyjątkowy, ma posmak roślinny, trawiasty i umami z lekką słodyczą, jest też dość cierpki. Matcha ma zwykle jasnozielony kolor i jest zwykle spożywana jako herbata lub stosowana jako składnik innych produktów spożywczych i napojów. Jest bogaty w przeciwutleniacze, w tym silny przeciwutleniacz EGCG, i uważa się, że ma różne korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie ryzyka raka, poprawa zdrowia serca i pomoc w utracie wagi.

0/5 (0 Reviews)
Rozwiń z nami grupę na Facebook

Dołącz do grupy Smacznyblog.pl na Facebook. Dyskutuj, dziel się pomysłami, odkrywaj kulinarny świat wspólnie z nami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Najnowsze:

- Reklama -

Najpopularniejsze składniki

Przetestuj również inne przepisy

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.