fbpx

Gochujang – tradycyjny koreański smak

Koniecznie spróbuj

Jakub
Jakub
Interesuję się poszczególnymi składnikami oraz sposobem ich łączenia. Lubię próbować nowych rzeczy i przepisów nieustannie je doskonaląc. W kuchni działamy wspólnie z żoną - Gosią. Życzymy smacznego!
- Reklama -

Gochujang to tradycyjna koreańska przyprawa wytwarzana z papryczek chili, kleistego ryżu, sfermentowanej soi i soli. Słowo „gochujang” dosłownie oznacza po koreańsku „pastę chili”. Znany jest z charakterystycznego głębokiego czerwonego koloru, gęstej konsystencji i pikantnego, słodkiego i pikantnego smaku.

Historia gochujang sięga starożytności okresu Trzech Królestw (57 p.n.e. – 668 n.e.) w Korei. Tradycyjna metoda wytwarzania gochujang była pracochłonnym procesem, który obejmował kilkumiesięczną fermentację składników w dużych glinianych garnkach. Z biegiem czasu przepis na gochujang był przekazywany z pokolenia na pokolenie i stał się niezbędnym składnikiem wielu tradycyjnych dań koreańskich.

Obecnie gochujang stał się podstawą kuchni koreańskiej i jest używany w wielu tradycyjnych potrawach, takich jak bibimbap, tteokbokki i jjigae. Jest również powszechnie stosowany jako sos do maczania mięs z grilla oraz jako marynata do dań mięsnych, takich jak bulgogi. Gochujang zyskał popularność również poza Koreą i można go teraz znaleźć w wielu sklepach spożywczych i jest używany w różnych kuchniach.

- Reklama-

Gochujang jest stosunkowo zdrowy, ponieważ jest wytwarzany ze sfermentowanej soi, która jest dobrym źródłem białka i minerałów. Sfermentowana żywność, taka jak gochujang, zawiera również probiotyki, które mogą pomóc w trawieniu. Papryczka chili zawiera również kapsaicynę, o której wiadomo, że ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w przyspieszeniu metabolizmu. Należy jednak pamiętać, że gochujang może zawierać dużo sodu, dlatego ważne jest, aby pamiętać o wielkości porcji i częstotliwości spożycia.

Pod względem smaku gochujang ma wyjątkowe połączenie słodyczy, pikantności i umami, co czyni go wszechstronnym składnikiem, który można stosować w różnych potrawach. Słodycz pochodzi z kleistego ryżu, który często poddaje się fermentacji z innymi składnikami. Pikantność pochodzi od papryczek chili, której poziom może się różnić w zależności od rodzaju i ilości użytej papryki. Smak umami pochodzi ze sfermentowanej soi. Proces fermentacji pomaga również rozwinąć głębszy i bardziej złożony smak niż tylko przy użyciu poszczególnych składników.

Gochujang można znaleźć w różnych formach, takich jak płyn, pasta lub proszek. Najpowszechniejszą postacią jest pasta, która jest łatwa w użyciu i przechowywaniu.

Oprócz tradycyjnych potraw koreańskich gochujang jest również używany w wielu innych kuchniach. Jest popularnym składnikiem wielu koreańskich sosów barbecue, marynat i gulaszu. Jest również stosowany w zupach, frytkach, a nawet w kanapkach i burgerach, aby dodać pikantny smak. Oto podstawowy przepis na zrobienie gochujang w domu:

 • Czas przygotowania:23:59:00
 • Ilość porcji:8
 • Czas gotowania:00:10:00
 • Poziom trudności:łatwy

Gochujang składniki

Gochujang - przepis krok po kroku

 1. Zacznij od przygotowania składników. Namocz kleisty ryż w wodzie przez co najmniej 6 godzin lub całą noc. Suszone papryczki chili moczymy w wodzie przez co najmniej 2 godziny.
 2. Odcedź wodę z ryżu i papryczek chili.
 3. Zmiel namoczone papryczki chili i sfermentowaną soję w robocie kuchennym lub moździerzu i tłuczku, aż utworzą gładką pastę.
 4. W dużym garnku wymieszaj papryczkę chili i pastę sojową, namoczony kleisty ryż, sól i wodę.
 5. Opcjonalnie: jeśli chcesz słodszego gochujang, możesz dodać 1/4 szklanki słodkiej mąki ryżowej do garnka i dobrze wymieszaj.
 6. Doprowadzić mieszaninę do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień do niskiego poziomu. Gotuj mieszaninę przez około 30 minut, od czasu do czasu mieszając.
 7. Gdy mieszanina zgęstnieje, przelej ją do szklanego słoika lub glinianego garnka. Przykryj słoik/garnek pokrywką i pozwól mu fermentować w temperaturze pokojowej przez około 7-10 dni. Proces fermentacji może trwać dłużej w chłodniejszym środowisku i krócej w cieplejszym.
 8. Gdy gochujang sfermentuje do pożądanego poziomu, przenieś go do hermetycznego pojemnika i przechowuj w lodówce.

Smaczna porada:

 1. Proces fermentacji może trwać od 7 do 10 dni, ale dokładny czas będzie zależał od temperatury i wilgotności w miejscu, w którym się znajdujesz. Możesz spróbować gochujang co kilka dni, aby sprawdzić, czy jest sfermentowany zgodnie z twoimi upodobaniami.
 2. Gochujang będzie nadal fermentować i gęstnieć w lodówce.
 3. Możesz dostosować poziom ostrości, zwiększając lub zmniejszając ilość papryczek chili w przepisie.
 4. Możesz zrobić dużą porcję i przechowywać ją w lodówce do 6 miesięcy.
 5. Gochujang może być używany jako przyprawa, marynata lub sos.
 6. Możesz dostosować słodkość gochujang, dodając lub zmniejszając ilość słodkiej mąki ryżowej.

Przydatne urządzenia:

 • robot kuchenny
 • moździerz
 • blender
0/5 (0 Reviews)
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Najnowsze:

- Reklama -

Najpopularniejsze składniki

Przetestuj również inne przepisy

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.