fbpx

Biała herbata – właściwości, parzenie, smak, rodzaje

Koniecznie spróbuj

Jakub
Jakub
Interesuję się poszczególnymi składnikami oraz sposobem ich łączenia. Lubię próbować nowych rzeczy i przepisów nieustannie je doskonaląc. W kuchni działamy wspólnie z żoną - Gosią. Życzymy smacznego!
- Reklama -

Biała herbata to rodzaj herbaty wytwarzanej z młodych liści i pąków rośliny Camellia sinensis. Uważana jest za najmniej przetworzoną ze wszystkich herbat i znana jest ze swojego delikatnego smaku i niskiej zawartości kofeiny. Liście białej herbaty są po prostu zrywane, suszone i suszone na słońcu, co pozwala zachować ich naturalny biały kolor i delikatny smak.

Biała herbata jest tradycyjnie produkowana w prowincji Fujian w Chinach, ale uprawia się ją również w innych regionach, takich jak Darjeeling, Indie i Sri Lanka. Niektóre popularne odmiany białej herbaty to:

  • Silver Needle: Jest to rodzaj białej herbaty, która jest wytwarzana wyłącznie z nieotwartych pąków rośliny herbacianej. Znana jest ze swojego delikatnego, słodkiego smaku i jest uważana za jedną z najdroższych i najbardziej poszukiwanych białych herbat.
  • Biała piwonia: Jest to rodzaj białej herbaty wytwarzanej z połączenia liści i pąków. Jest znany z nieco mocniejszego smaku niż Silver Needle, a także jest bardziej przystępny cenowo.
  • Shoumei: Jest to rodzaj białej herbaty wytwarzanej z liści, które przed zerwaniem pozostawiono do lekkiego dojrzewania. Znany jest z nieco mocniejszego smaku i niższej ceny niż Silver Needle.

Biała herbata wiąże się również z korzyściami zdrowotnymi, takimi jak:

  • Jest bogata w przeciwutleniacze
  • Pomaga obniżyć ciśnienie krwi
  • Pomoc w poprawie zdrowia serca
  • Pomaga zmniejszyć ryzyko niektórych rodzajów raka
  • Pomoc w poprawie zdrowia skóry
  • Pomaga poprawić trawienie
- Reklama-

Jeśli chodzi o parzenie białej herbaty, ważne jest, aby używać wody o temperaturze 70-80°C i parzyć ją przez 2-3 minuty. Czas moczenia może się różnić w zależności od rodzaju białej herbaty i osobistych preferencji. Ważne jest również, aby unikać nadmiernego parzenia, ponieważ może to spowodować, że herbata stanie się gorzka.

Biała herbata to delikatna, lekka herbata, którą można pić zwykłą lub z odrobiną miodu lub cytryny, w zależności od preferencji. To idealna herbata do picia rano lub po południu, którą można pić samą lub jako lekką przekąskę.

0/5 (0 Reviews)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Najnowsze:

- Reklama -

Najpopularniejsze składniki

Przetestuj również inne przepisy

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.