fbpx

Imbir – jakie ma właściwości? Jak go spożywać? W jakich ilościach?

Koniecznie spróbuj

Jakub
Jakub
Interesuję się poszczególnymi składnikami oraz sposobem ich łączenia. Lubię próbować nowych rzeczy i przepisów nieustannie je doskonaląc. W kuchni działamy wspólnie z żoną - Gosią. Życzymy smacznego!
- Reklama -

Imbir to warzywo korzeniowe, które jest powszechnie stosowane w kuchni i tradycyjnej medycynie. Charakteryzuje się wyraźnym, słodko-pikantnym smakiem i lekko ostrym aromatem. Zwykle jest sprzedawany w postaci świeżego korzenia, suszonego proszku, jako sok lub ekstrakt olejowy. Imbir jest podstawą wielu kuchni azjatyckich i indyjskiej i jest używany w różnych potrawach, zarówno słodkich, jak i pikantnych.

Skąd wziął się imbir

Historia imbiru sięga ponad 2000 lat wstecz do starożytnych Chin i Indii. Był używany nie tylko jako przyprawa, ale także jako lek na różne dolegliwości, takie jak dyskomfort w żołądku, nudności i ból. Imbir był również bardzo poszukiwanym towarem podczas starożytnego handlu przyprawami, gdzie był transportowany wzdłuż słynnego Jedwabnego Szlaku na sprzedaż w innych częściach świata. Obecnie imbir jest szeroko uprawiany w regionach tropikalnych, a największymi producentami są Chiny, Indie i Indonezja.

- Reklama-

Właściwości zdrowotne imbiru

Ostatnie badania naukowe wykazały, że imbir zawiera szereg związków korzystnych dla zdrowia człowieka. Gingerol jest głównym składnikiem aktywnym imbiru i odpowiada za jego charakterystyczny ostry smak i aromat. Stwierdzono, że ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które mogą pomóc zmniejszyć ból i stany zapalne w schorzeniach takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów. Imbir zawiera również związki, które mogą pomóc poprawić trawienie i zmniejszyć nudności, co czyni go popularnym lekarstwem na poranne mdłości w czasie ciąży.

Uważa się, że imbir pomaga w wielu problemach zdrowotnych, w tym:

  • Nudności i wymioty: Imbir był tradycyjnie stosowany w celu złagodzenia nudności i wymiotów, szczególnie w czasie ciąży. Badania wykazały, że spożywanie imbiru może pomóc zmniejszyć nudności i wymioty spowodowane ciążą, chemioterapią i operacją.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów: Stwierdzono, że związki przeciwzapalne imbiru, takie jak gingerol, zmniejszają ból i stany zapalne w stanach takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Problemy z trawieniem: Imbir był tradycyjnie stosowany jako środek wspomagający trawienie i stwierdzono, że zmniejsza wzdęcia, gazy i zaparcia.
  • Wysokie ciśnienie krwi: Niektóre badania sugerują, że spożywanie imbiru może pomóc obniżyć ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem.

Nie zaleca się łączenia imbiru z niektórymi lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna lub aspiryna, ponieważ imbir może zwiększać ryzyko krwawienia. Nie zaleca się również spożywania dużych ilości imbiru w czasie ciąży, ponieważ może to zwiększać ryzyko poronienia.

Generalnie spożywanie imbiru w umiarkowanych ilościach jest bezpieczne, jednak nadmierne spożycie może powodować działania niepożądane, takie jak zgaga, biegunka i rozstrój żołądka. Najlepiej spożywać imbir w małych ilościach i porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia, jeśli masz jakiekolwiek obawy.

Wykorzystanie imbiru w kuchni

Imbir można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Świeży imbir można zetrzeć, posiekać lub pokroić w plasterki i dodać do frytek, curry, marynat i sosów. Może być również używany do robienia herbaty i piwa imbirowego. Suszony imbir w proszku może być stosowany jako przyprawa do pieczenia, zwłaszcza pierników, ciastek i ciast. Podczas używania imbiru w kuchni należy pamiętać, że smak świeżego imbiru jest silniejszy niż suszonego imbiru w proszku. Świeży imbir należy przechowywać w lodówce i można go przechowywać przez kilka tygodni. Suszony imbir w proszku należy przechowywać w szczelnym pojemniku w chłodnym, ciemnym miejscu maksymalnie przez kilka miesięcy.

Imbir może być również stosowany na różne sposoby w medycynie tradycyjnej. Świeży korzeń imbiru można zetrzeć lub pokroić w plasterki i dodać do gorącej wody, aby zrobić herbatę. Herbata ta może być spożywana kilka razy dziennie, aby złagodzić nudności lub poranne mdłości. Suplementy imbirowe można również znaleźć w postaci kapsułek, tabletek i ekstraktów.

Nie zaleca się moczenia imbiru we wrzącej wodzie, ponieważ wysoka temperatura może zniszczyć niektóre korzystne związki imbiru.

0/5 (0 Reviews)
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Najnowsze:

- Reklama -

Najpopularniejsze składniki

Przetestuj również inne przepisy

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.